4. veljače 2022. godine donesen je novi Pravilnik o načinu postupanja policijskih službenika (Narodne novine 20/2022).
Sindikat policije Hrvatske zadovoljan je izmjenama navedenog Pravilnika koji će ovog tjedna stupiti na snagu. Predstavnik SPH u radnoj skupini značajno je utjecao na izmjene, prijedlozima koji će se pozitivno odraziti na svakodnevni rad policajki i policajaca. Ovim Pravilnikom propisuje se način postupanja policijskih službenika prilikom obavljanja policijskih poslova i primjene policijskih ovlasti, način pružanja pomoći, nošenje službenog oružja i streljiva, obavljanje policijskih poslova u inozemstvu, obavljanje policijskih poslova koje inozemni policijski službenik obavlja u Republici Hrvatskoj te način obavljanja kriminalističkog istraživanja.
Sigurnost policijskih službenika i drugih osoba prilikom pružanja pomoći sada će biti na višoj razini. Brisane su odredbe o kompliciranoj provjeri i dodano je privremeno oduzimanje oružja prilikom pružanja pomoći sudovima i drugim tijelima – oružje je prije bilo na mjestu postupanja, a sada se odmah preventivno oduzima.
Uz to, dodana je odredba da se oružje u službenom vozilu mora držati na način da je vozilo zaključano, a oružje nije na vidljivom mjestu te stavak koji to dodatno regulira, s obzirom da tijekom službe vozila ne mogu uvijek biti pod nadzorom. Time će se izbjeći disciplinski postupci koji su se do sada vodili u slučaju provale u službeno vozilo i krađe službenog oružja. Također, brisana je odredba da je policijski službenik dužan čuvati službeno oružje odvojeno od streljiva, jer ogromna većina policijskih službenika nema više ormara u koje bi odvojili streljivo od oružja.
Potpuno je prihvaćen prijedlog SPH da pisanu zapovijed za dovođenje može, osim rukovoditelja, izdati i osoba koju on za to ovlasti, što je najčešća potreba u praksi, jer se do sada zapovijed nosila rukovoditeljima i kod kuće kako bi ju potpisali. Također, po našem prijedlogu, prijevoz drugih osoba (svjedoci, prevoditelji, socijalni radnici…) službenim vozilima ne smatra se dovođenjem niti privođenjem. Ovo pitanje nije bilo regulirano, a na disciplinskim postupcima je bilo pitanja o načinu prijevoza trećih osoba službenim vozilima, tako da su sada sve nejasnoće razriješene. Dodan je i stavak kojim su omogućeni i drugi načini prijevoza (prijevoz više osoba, prijevoz u drugačijim vozilima, itd.).
Razjašnjene su odredbe o nasilnom ulasku u tuđi dom, što se posebno odnosi na ulazak radi provjere dojave o smrti osobe, što je relativno često, a do sada neregulirano postupanje. Preglednije je regulirano i ograničenje uporabe sredstava prisile prema posebnim kategorijama (trudnice, djeca, duševni bolesnici…). Temeljem prijedloga SPH dodan je novi stavak koji jasno određuje da uporaba sredstava prisile tzv. „lisice preventivno“ više ne zahtijeva nikakav dodatni postupak te se može primjenjivati kad god je to potrebno.
Potpuno je prihvaćen prijedlog SPH izmjena odredbi o zaustavljanju motornih vozila, odnosno mogućnost postavljanja drugih znakova. Također, uvažen je prijedlog SPH o uporabi vatrenog oružja bez nadzora veterinara, ako je to hitno potrebno radi otklanjanja opasnosti po život i zdravlje ljudi ili za sprječavanje nepotrebne patnje životinje.
Sindikat policije Hrvatske je i spriječio uvrštenje spornih stavaka o rezultatu poligrafa koji se ne može koristiti u kaznenom i prekršajnom postupku, što bi značilo da se može koristiti u upravnom, odnosno disciplinskom postupku. Rasprava nije bila jednostavna, ali smo se izborili za prava policijskih službenika vezano za poligraf. Jednako tako, oštro smo se usprotivili prijedlogu da se izrijekom odredi apsolutna obaveza vezanja osobe koja se dovodi/privodi, jer bi to dovelo do bespotrebne eskalacije postupanja. Zadovoljni smo što se naš glas, glas koji predstavlja najveći broj policijskih službenika u sindikatu, čuo i uvažio u ovako velikom opsegu.