PU PRIMORSKO-GORANSKA

10.05.2020.

Kao što smo vas već izvijestili, dana 6. svibnja 2020. godine održan je sastanak pregovaračkih odbora Vlade Republike Hrvatske i sindikata državnih službi oko pregovora o sklapanju Dodatka III Kolektivnom ugovoru za državne službenike i namještenike i Dodatka Sporazumu o visini dodatka i dinamici isplate dodatka u osnovnoj plaći za policijske službenike. Na sastanku je Vlada RH izašla s početnim prijedlogom koji nam nije bio prihvatljiv ni za razmatranje.

Predsjedništvo Sindikata policije Hrvatske je 7. svibnja 2020. godine usvojilo čvrst stav da NE PRIHVAĆA prijedloge Vlade Republike Hrvatske za potpisivanje Dodatka III Kolektivnom ugovoru za državne službenike namještenike niti Dodatka Sporazumu o visini dodatka i dinamici isplate dodatka u osnovnoj plaći za policijske službenike. Potpisivanjem tih predloženih dokumenata pristali bismo na značajno smanjenje materijalnih prava državnih službenika i namještenika. Među ostalim, ukinula bi se dva planirana uvećanja osnovice koja predstoje u ovoj godini, kao i isplata regresa za korištenje godišnjeg odmora, božićnica te jubilarna nagrada u ovoj godini. Na to ne možemo pristati.

Slijedi detaljniji prikaz Vladinih prijedloga.

Prijedlog Vlade RH za Dodatak III Kolektivnom ugovoru  je:
  • do 31. prosinca 2020. godine neće doći do primjene povećanja osnovice za izračun plaće državnih službenika i namještenika koje je ugovoreno za razdoblje od 1. lipnja 2020. godine i od 1. listopada 2020. godine.
  • od dana potpisa Dodatka III do 31. prosinca 2020. godine, osnovica za izračun plaća državnih službenika i namještenika će iznositi 5.809,79 kn mjesečno (ostvarena do dana sklapanja Dodatka III).
  • nema povećanja osnovice za izračun plaće državnih službenika i namještenika koja su trebala ostvariti 1. lipnja 2% povećanja i 1. listopada 2% povećanja osnovice.
  • državnim službenicima i namještenicima neće se isplatiti regres za korištenje godišnjeg odmora za 2020. godinu.
  • državnim službenicima i namještenicima u 2020. godini neće se  isplatiti godišnja nagrada za božićne blagdane (božićnica).
  • od dana potpisa Dodatka III do 31. prosinca 2020. godine, državnim službenicima i namještenicima neće se isplatiti jubilarna nagrada.
  • Dodatak III se primjenjuje od dana potpisa i važi do 31. prosinca 2020. godine.
Prijedlog Vlade RH za Dodatak Sporazuma o visini dodatka i dinamici isplate dodatka u osnovnoj plaći za policijske službenike je:
  • potpisom Dodatka Sporazumu o visini dodatka i dinamici isplate dodatka u osnovnoj plaći za policijske službenike, sklopljenog 18. prosinca 2019. godine, ugovorne strane suglasno utvrđuju da se Sporazum nakon potpisa ovoga Dodatka neće primjenjivati.
  • navedena ugovorena odredba ne primjenjuje se na one dodatke na plaću policijskih službenika, koji su ostvareni do dana sklapanja Dodatka.
Kao i u svakoj krizi do sada, od Domovinskog rata do danas, policijski službenici podnijeli su veliki dio tereta. U aktualnoj krizi izazvanoj pandemijom koronavirusa bili smo među najizloženijim skupinama, radeći u neposrednom kontaktu s velikim brojem ljudi, često i bez adekvatnih zaštitnih sredstava, izlažući se riziku od zaraze potencijalno pogibeljne za nas i naše najbliže. O tome svjedoči i značajan udio policajaca u broju ukupno zaraženih osoba u Hrvatskoj. Za razliku od radnika u nekim drugim sektorima, većinom nismo mogli iskoristiti mogućnost rada od kuće, nego smo izlazili na teren, obavljali kontrole na kontrolnim punktovima i na državnoj granici, privodili osumnjičenike, provodili očevide i sve druge zadaće iz svakodnevnog djelokruga poslova.

Također, cijelo vrijeme provođenja mjera i svi državni službenici i namještenici, pravosudni policajci, carinici i dr. pokazali su kako se i u najtežim uvjetima odgovorno obavlja svoj posao.

I na kraju, nije nam namjera žaliti se na težinu posla, nego naglasiti da smo obavljajući svoj posao podnijeli velik dio tereta krize i nastavit ćemo ga podnositi. Solidarnost sa širom društvenom zajednicom smo itekako pokazali radeći svoj posao bez prigovora usprkos riziku od zaraze i zahvaljujući našem trudu u provođenju propisanih mjera danas Hrvatska ima znatno povoljniju epidemiološku krizu od većine susjednih zemalja. Sindikat policije Hrvatske zauzeo je čvrst stav da policajci te drugi državni službenici i namještenici za svoju žrtvu u epidemiji ne smiju biti kažnjeni oduzimanjem materijalnih prava.

Smatramo kako su mnogi zaboravili da je ova kriza tek u počecima te tko će obavljati sav posao ako se pogorša epidemiološka situacija.

Ne možemo dozvoliti da nas se za žrtvovanje i izlaganje tijekom korona-krize „nagrađuje“ neisplatom minimalnih uvećanja osnovice i dodatka policijskim službenicima u osnovnoj plaći, ukidanjem jubilarne nagrade, božićnice i regresa. Možda misle kako nismo zaslužili nakon ovog svega otići na more i potrošiti regres te nas već i za Božić žele kazniti neisplatom božićnice, a najgore, ne žele nam se niti zahvaliti za vjernost službi prigodnim darom. Hvala, takva „nagrada“ nam ne treba!

S obzirom na sve navedeno, pozivamo članove da na izjašnjavanju podrže stav Predsjedništva Sindikata policije Hrvatske i odbace prijedlog Vlade Republike Hrvatske te svojim potpisom pokažu spremnost na provođenje sindikalnih akcija.

O tome da li podržavate navedeni stav Sindikata policije Hrvatske možete se izjasniti u anketnom listiću koji možete preuzeti u vašim podružnicama SPH. Anketa se provodi od 11. do 18. svibnja 2020. godine do 16 sati.